29 pomysłów na wakacje z dziećmi w domu

Processed with VSCO with m5 preset

U nas w domu zaczęły się pierwsze prawdziwe wakacje Kai bez szkoły i przedszkola. Jej debiut i od tygodnia sprawdza jak to jest spędzać czas leniuchując, oglądając bajki i przy okazji pracując z rodzicami. Już podczas pierwszych dni pomyślałam, że szykuje się ciekawa przygoda, na którą warto się chociaż trochę przygotować.

Stworzyłam dla Was i dla naszej rodziny 29 przykładowych pomysłów na wakacje w domu.

 

"Lato miało własną logikę i zawsze coś ze mnie wyciągało. W lecie miało chodzić o wolność, młodość, brak szkoły i obowiązków, przygodę i odkrywanie. Lato księgą nadziei. Dlatego tak je kochałem i jednocześnie nienawidziłem. Ponieważ zmuszało mnie do tego, aby wierzyć." Benjamin Alire Sáenz "Inne zasady lata"

Processed with VSCO with m5 preset
Processed with VSCO with m5 preset
 1. Wycieczka do lasu w poszukiwaniu skarbów i zwierząt. My podczas weekendowego spaceru odkryliśmy ślady dzika, wiecie jaka to ogromna radość i za chwilę strach bo może on gdzieś jest w pobliżu? 
 2. Dzień w pidżamie Taki banał, a sprawia ogromną radość. Moje dzieciaki uwielbiają chodzić do południa w pidżamie (zresztą ja też), gdy nie musimy się spieszyć, pędzić na umówioną godzinę. Ostatnio pobiliśmy rekord i ostatni domownik ubrał się dopiero o 15.00. 
 3. Wypisanie 100 marzeń. Pierwszą listę stworzyliśmy 1,5 roku temu, cały czas wisi na lodówce i tylko wykreślamy lub dopisujemy kolejne cele. Wspaniałe uczucie, gdy Kaja biegnie i wykreśla nawet najmniejsze spełnione marzenie. Dzięki liście ciągle mamy je na oku. 
 4. Kino na ścianie. Polecam wypożyczyć jeśli nie macie projektor, zrobić popcorn i stworzyć własne kino w domowych zaciszu. Jaki wybierzecie film zależy tylko od Was. 
 5. Oglądanie chmur na świeżym powietrzu. Jako już mała dziewczynka uwielbiałam rozkładać koc na trawie i wyszukiwać postaci w chmurach. 
 6. Wspólna zabawa na placu zabaw. Daj dziecku informację "pobawmy się!" To my dorośli często zapominamy, że nie zawsze trzeba czekać na propozycję dziecka. Ubierz wygodne ubranie, buty i do dzieła! 
 7. Ścianka wspinaczkowa. To wspaniała zabawa dla małych i dużych, pokonywanie własnych lęków. Może zawody komu uda się wejść wyżej?
 8. Wspólne sprzątanie miejsc zapomnianych. My w taki sposób zyskaliśmy nowy balkon, na którym lubimy wspólnie zjadać kolacje.
 9. Gry planszowe. Nasze ulubione to Monopol, Dobble, 5 sekund. 
 10. Wyjazd nad pobliskie jezioro. W weekend niedaleko Płocka odkryliśmy zakątki przypominające mazurskie klimaty np. pomosty w Koszelówce, dziki, Daniele, konie w Maciejówce. Piękne łąki, lasy i jeziora. 
 11. Koleżanki/koledzy. Kaja (podobnie do mnie) uwielbia mieć obok siebie ludzi. Dlatego w wolne chwili odwiedza ją wianuszek koleżanek lub wspólnie biegają po podwórku. Ja tylko czekam na pytania "ciociu a co masz do jedzenia?" - uwielbiam <3 
 12. Pomilczenie (Nic nie robienie) w sercu natury. Umówcie sie na wspólną randkę, gdzie będziecie tylko oddychac i obserwować jak zachowuje się natura. Nauka uważności. Dodatkowo polecam książkę i płytę "Uważność i spokój żabki"
 13. Malowanie kredą. My mamy już w swoim domu 3 pudełka i kreatywnie zmieniamy barwy świata.
 14. Przygotowanie wspólnego posiłku (celebracja - kolacji) np. na balkonie? My uwielbiamy tworzyć wspólne posiłki, a później się nimi delektować na posprzątanym balkonie. 
 15. Domowe spa. Maseczki, peeling mile widziane. Mogą być kupione lub stworzone przez Was np. z arbuza, ogórka. 
Processed with VSCO with m5 preset

16. Podchody - stworzenie dwóch drużyn, gdzie jedna ucieka zostawiając ślady kredą, a druga  drużyna wyrusza po 5 minutach i ją goni. 

17. Sprawdź co się dzieje obecnie ciekawego w Twoim mieście (np. półkolonie) Kaja dzisiaj wystartowała na darmowe półkolonie z piłki nożnej. Ciekawe doświadczenie pobyć przez tydzień na stadionie. Zaznaczcie ciekawe dla Was wydarzenia w kalendarzu.

18. Znajdźcie nieodkryte przez Was miejsce na mapie miasta (kawiarnia, muzeum, niszowe kino). Ponieważ uwielbiamy doświadczać nowych miejsc to Wam również polecamy sprawdzić, gdzie warto iść na lody. 

19. Stworzenie i puszczanie latawca. My od dłuższego czasu planujemy stworzyć własny latawiec, kilka razy mieliśmy podejście, ale latający stwór z tego nie wyszedł (nie chciał współpracować). Kupowaliśmy też gotowe, ale może w te wakacje przerwiemy złą passę? 

20. Zabierzcie pizze na ulubioną łąkę. W ciepłe dni zamawiamy ulubioną pizzę na wynos z odbiorem w restauracji i wyruszamy z kocem na łąkę. Może to być również jedzenie które same przygotujecie (naszym faworytem jest pesto pietruszkowe lub bazyliowe z makaronem). 

21. Zabawa w ciepło-zimno. Poszukiwacze przygód szybko odnajdą w tej zabawie swoje miejsce. Wystarczy niewielki przedmiot plus kreatywność. 

22. Lepienie z masy solnej. Razem z bratem (ciotecznym) uwielbialiśmy tworzyć figurki z masy solnej. Wystarczy mąka, sól i woda. Aby Wasze twory były bardziej kolorowe zwykłe farby plakatowe.

23. Noc w namiocie. Mieliśmy dwie próby spania w namiocie. Najpierw u dziadków na działce, ale przy pierwszych wiatrach Kaja stwierdziła, że uciekamy do domu. Rok temu mieliśmy spać w Zoo, na organizowanej w Płocku Zoonooocy (najbliższa jest w weekend 6-7 lipca), spędziliśmy tam cały wieczór, a gdy przyszła pora spać zobaczyliśmy, że nasz namiot nie dał rady w deszczu i wszystko było mokre. 

24. Stwórzcie własną bajkę. Pisanie bajek z postaciami o imieniu dziecka to idealny sposób na odkrycie ich tajemnych mocy, strachów i kreatywna zabawa. My często wieczorami wymyślamy bajki z opowieścią co fajnego działo się danego dnia. Takie podsumowanie fajnych momentów. 

25.Ogłądanie gwiazd. Wystarczy bezchmurne niebo i trochę chęci do przetrzymania dzieci do późnego wieczora.

26. Stworzenie mapy skarbów. Musimy trochę dać naszego zaangażowania w celu stworzenia mapki i ukrycia skarbów, dzieciaki zapewne bardzo chętnie przemienią się w piratów i będą poszukiwać małych niespodzianek. 

27. Zabawa w KLASY. Ponieważ ten post tworzyłam z Kają to jej pierwsza jej propozycja to KLASY. Uwielbiamy je malować kredą lub znajdować gotowe na placach zabaw. 

28. Skakanie na skakance lub gumie (zabawy z dzieciństwa). Kai odkryciem stała się guma do skakania, powiem szczerze, że ten mały element był dla mnie normalnością, a jej pokazał zupełnie inny sposób zabawy. Nam daje możliwość powrotu do dzieciństa, a dziecku przybliża nasz czas w ich wieku.

29. Zabawa w chowanego/berka. Kolejna propozycja z czasów mojego dzieciństwa, która wciąż jest aktualna. 

 

Zapewne wiele z tych rzeczy w Waszym życiu się wydarza, ale najważniejsze jest świadome wejście w te zadania. Oddanie się sytuacji, bycia z drugą osobą. Odłożenie telefonu, spraw "ważnych" na póżniej i pobycie razem. Poinformujcie siebie i resztę świata, że właśnie macie czas dla siebie i będziecie np. "robić nic". Życzę owocnego doświadczania!

Processed with VSCO with m5 preset

Kimono: H&M

Buty: Converse

Spodnie: Second Hand

 

Fot. Hubert

Komentarzy: 8

 1. Justyna 2 lipca 2018 o 20:46

  Bardzo pomocna ściągawka, dziękuje! Spanie w namiocie w zoo… 🤩!

  • Sandra 2 lipca 2018 o 20:49

   Bardzo mnie cieszy, że mogłam pomóc 🙂

 2. JJ 2 lipca 2018 o 21:30

  Zoonoc 6-7 lipca(pt-sob)😘😘

  • Sandra 2 lipca 2018 o 22:08

   Już zmieniam, żeby nikogo nie wprowadzić w błąd <3 Dzięki!

 3. ModnyFash 5 lipca 2018 o 15:32

  Świetna ściągawka, na pewno wyślę ją dla mojej siostry, bo ma dwójkę dzieci to jej się przyda 😉

  • Sandra 12 lipca 2018 o 14:39

   Bardzo mnie cieszy, że mogłam pomóc 🙂

 4. Adka 12 lipca 2018 o 13:55

  Ja już nie wiem co czasem mam z tymi moimi pociechami robić 😛 Mąż wymyślił że w niedzilę pojedziemy do Leszna latać w tunelu aerodynamicznym. A tak to gramy w planszóki, rysujemy, chodzimy na spacery. Dzisiaj np. porzeczki zrywaliśmy i robiliśmy dżem 🙂

  • Sandra 12 lipca 2018 o 14:38

   Kreatywność bardzo ważna w takich dniach 🙂 Tworzenie wspólnie jedzenia to uważam super pomysł 🙂

Pozostaw komentarz

Cieszę się, że jesteś <3

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 
Cieszę się, że jesteś <3
Dzięki podaniu swoich danych będę Cię mogła
na bieżąco informować o nowych
postach, wydarzeniach które organizuje!
Zrobiłeś/aś to!
Witaj w moim świecie <3
Porozmawiajmy o Modzie ♥