„Większość z nas świat przywitała krzykiem. Większość z nas chciałaby żegnać się ze światem w ciszy.” Czy w trakcie życia potrafimy się z tą ciszą zaprzyjaźnić? Czy zastanawialiście się, co daje nam dobrego cisza?
Nasze miejsca pracy, domy pochłania często gwar, hałas, włączony telewizor, radio. Sami często zagłuszamy ciszę, nie wiedząc jakie korzyści może przynieść w naszym życiu.
Może czujemy lęk przed ciszą? Co mają w sobie nasze myśli, potrzeby, że zagłuszamy je wiecznym hałasem, oderwaniem głowy w stronę smartfonów? Często słyszę, że chaos tłumi nasz niepokój „Muszę, coś robić, aby zagłuszyć swoje myśli”. A gdyby tak odwrócić sytuację i pozwolić sobie pobyć z odczuciami? Dać sobie możliwość, popłakania, posłuchania czego tak na prawdę potrzebujemy?
„Czy nasze myśli sprzyjają temu, na czym nam naprawdę zależy w życiu? Jeśli nie, trzeba nacisnąć klawisz „reset”. Jeśli zaś nie uświadamiamy sobie własnych myśli, panoszą się one w naszym umyśle i zapuszczają tam korzenie. Nie czekają, aż je zaprosimy.”
Thich Nhat Hanh
W czasie ciszy nasz mózg ma możliwość regeneracji. Według teorii uważności, kiedy przebywamy w środowisku o niższym poziomie bodźców zmysłowych niż zwykle, mózg ma zdolność odnawiania wyczerpanych zasobów poznawczych. Cisza podczas samotnego spaceru np. po lesie powoduje, że mózg przestaje się bronić przed nadmiarem bodźców sensorycznych. Dostrzegamy wtedy więcej, jesteśmy bardziej uważni.
„Randki ze sobą”, bycie ze swoimi myślami pomagają zrozumieć znaczenie naszych doświadczeń, poczuć empatię do innych, być bardziej twórczy oraz dokonać refleksji naszych własnych stanów psychicznych i emocjonalnych. Aby to zrobić, trzeba oderwać się od zakłóceń, które utrzymują nas w płytszych sieciach neuronalnych mózgu. Cisza łagodzi stres. Powoduje wyciszenie, uwolnienie naszego mózgu.
Gdy Hubert odprowadzi dzieci do szkoły i przedszkola, po powrocie pyta z lekkim uśmiechem „Czy to jest cisza?” A kiedy Ty ostatnio delektowałeś/łaś się ciszą? Kiedy ją zauwazyłaś/łeś i pozwoliłeś/łaś jej trwać? Może warto sprawdzić na własnej skórze jak ona na Ciebie zadziała?
Resetujesz swój komputer, telefon? Może czas zresetować mózg? Wyciszenie regeneruje nasze komórki mózgowe, które są nam potrzebne do owocniejszego funkcjonowania w życiu. Milczenie, cisza może dosłownie rozwijać nasz mózg. A komu na tym nie zależy?
P.S. Ten tekst powstał rano, gdy cały dom spał, a ja w ciszy mogłam się połączyć ze swoimi myślami.
„Mam wrażenie, że wielu z nas boi się ciszy. Stale coś wchłaniamy – tekst, muzykę, program radiowy bądź telewizyjny, myśli – żeby tylko czymś zapełnić przestrzeń. Jeśli cisza i przestrzeń są tak ważne dla naszego szczęścia, dlaczego nie robimy im więcej miejsca w swoim życiu?
Cytat z książki „CISZA. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku.” Thich Nhat Hanh
„Moja cisza jest jeziorem, zanurzę się w nim.
W ciszy ustępuje ciężar oskarżeń i win.
Moja cisza mnie otula, dobrze mnie zna.
Moja cisza pokazuje, gdzie zaczynam się ja.”
Słowa piosenki „Moja cisza” – GGDuo
Brak komentarzy