Myśl pytaniami

1

Podczas mszy świętej Abp Grzegorz Ryś powiedział bardzo znaczące dla mnie słowa "Tylko mistrzowie zadają najlepsze pytania". Pomyślałam "Eureka!" wszystko składa się w całość. Zdałam sobie sprawę jak ważne są w naszym życiu pytania, a często o tym nie widząc nawet ich nie zauważamy. Przecież tylko drążąc jakieś pytanie możemy dotrzeć do właściwiej odpowiedzi.

"Każda chwila rodzi nowe pytania" - książka "Intuicja"

5
2

Moim pierwszym zderzeniem z ważnością pytań była książka, którą Hubert przyniósł od coachanki "Myślenie pytaniami" Marielee Adams. "Wszyscy codziennie zadajemy sobie pytania np. W co mam się ubrać?? Co powinnam zrobić ze swoim życiem?? Marilee Adams dowodzi, że rodzaj zadawanych pytań może mieć przemożny wpływ na szacunek do samego siebie, stosunki z ludźmi oraz karierę. Wprowadza pojęcie "Myślenie Pytaniami", łatwy do stosowania system służący do zmieniania sposobu myślenia, działania oraz osiąganych wyników.
Marilee uświadamia nam, jak za pomocą pytań możemy kontrolować swoje myśli. Bo oto możemy świadomie wpływać na przyszłość, obmyślając takie pytania, które najskuteczniej doprowadzą do celu. Na tym właśnie zasadza się znakomity coaching. Podobnie działają wielcy przywódcy, którzy otwierają przed nami wizje przyszłości.
Książka doskonali umiejętność słuchania bez wydawania sądów oraz umiejętność dziękowania za sugestie."1

Hubert po przeczytaniu książki miał gotową kartkę, gdzie zapisane były trzy pytania: Jakie przyjmuję założenia? Jak inaczej mogę o tej sytuacji myśleć? Co ten drugi człowiek myśli, czuje, czego potrzebuje i chce? Nie ukrywam, że często w trudnych dla mnie sytuacjach wykorzystywałam te pytania. Piękny i potrzebny jest także proces wyboru Z-O-C-W

Z-Zorientowany

Czy jestem na pozycji wyrokującego?

O-Odetchnij

Czy powinienem cofnąć się o krok, odczekać chwilkę i spjrzeć na sytuację bardziej obiektywnie?

C-Ciekawość

Czy znam wszystkie fakty? Co tu się dzieję?

W-Wybieraj

Jaki mam wybór?

3

Drugie mocne starcie z pytaniami miałam podczas spotkania z Arniką Bytner-Siwek (terapeutką), gdy rozmawiałyśmy o asertywności Kai. Ważną wskazówką było pobudzenie pytaniami potrzeb, aby poprzez zapytanie np. Jak się czułaś w tej sytuacji? Co mogłaś zrobić? Co chciałaś powiedzieć? Dlaczego tego nie zrobiłaś? pobudzić jej pytania w sobie, aby zaczęła się głębiej zastanawiać czego właściwie potrzebuje, co czuje. Myślę, że to zadanie jest warte wypróbowania dla każdego z nas.

"Przygotowujemy odpowiedzi zanim padnie pytanie - udowadniamy tym swoją głupotę, ponieważ pytania nigdy się nie powtarzają. Pytanie zawsze jest nowe, każdy dzień przynosi swoje problemy, wyzwania, a każda chwila rodzi nowe pytania. Jeśli masz w głowie gotowe odpowiedzi to nie jesteś nawet w stanie wysłuchać pytania. Będziesz tak przepełniony odpowiedzią, że nie będziesz w stanie wysłuchać pytania. Nie będziesz dostępny. Inteligencja to nawiązanie relacji z rzeczywistością bez przygotowania."

7
4

Bluzka: A2

Buty: Stradivarius

Zegarek: Cluse

Torebka, spodnie: Second Hand więcej inspiracji możecie znaleźć tutaj

Okulary: Top Secret

 

Fot. Monika Górska

 

 

 

  1. Zródło: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=295

Pozostaw komentarz

Cieszę się, że jesteś <3

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 
Cieszę się, że jesteś <3
Dzięki podaniu swoich danych będę Cię mogła
na bieżąco informować o nowych
postach, wydarzeniach które organizuje!
Zrobiłeś/aś to!
Witaj w moim świecie <3
Porozmawiajmy o Modzie ♥